Znak Kostel Obec Pňovice
Drobečková navigace

Úvodní stránka > Dechová hudba Pňovice > Historie

Historie

V hanácké vesnici Piňovice, patřící pod soudní okres Uničov, dal dohromady pan nadučitel Josef Řehák  v roce 1875 malou kapelu, složenou z vysloužilců od vojenských hudeb. Kapel tehdy ještě moc nebylo, a tak byl o ně velký zájem.
V roce 1890 vyšel zákon o kapelnických živnostech, a tak prvním vlastníkem kapelnické živnosti se stal Pavel Hubáček. Hudba měla 12 členů a hrála jak dechovou, tak i smyčcovou. Koncem posledního desetiletí se pro nějaké neshody hudba rozpadla a utvořily se kapely dvě. Po roce 1905 byl kapelníkem pňovické hudby Alois Jašek. Hudba dobře hrála, protože se skládala z již hotových muzikantů pocházejících z vojenských hudeb. Měla také široký okruh účinkování v okolních vesnicích. Během 1. světové války všichni muzikanti narukovali, nepořádaly se žádné plesy a na pohřby se scházeli staří muzikanti ze Štěpánova, Litovle a Olomouce. 
26. srpna 1928 byl v Pňovicích slavnostně otevřen za účasti místní dechovky nový park s pavilonem, kde se pak za pěkných letních dnů konaly koncerty, které vždy přivábily spoustu posluchačů. Hudba se však opět roztrhla na dva tábory. Dechová pod vedením Václava Poláka a džezová  vedená Janem Čunderlem. V polovině 30. let měla dechová hudba 20 členů. Vyhrávala v celém okolí na různých sokolských, hasičských slavnostech, na plesích, tanečních zábavách apod. V roce 1937 byla dechovka delegována za okres Litovel na celostátní sjezd agrárního dorostu do Prahy. V tomto období si hudba troufla na velmi náročné skladby. Pak ale přišla válka. Muzikantů bylo sice dost, ale nehrálo se. Po skončení války se však situace obrátila, pak bylo tolik her, že se ani všechno nestíhalo. Hudba měla vysokou úroveň. Proto byla vybrána, aby v Praze reprezentovala okres Litovel. Posílená mladými muzikanty ze Žerotína do počtu třiceti, oblečena do hanáckých krojů hrála ve Vladislavském sále u příležitosti schvalování nové ústavy (psal se rok 1949). 
Zrušením kapelnické živnosti a pro další činnost kapely bylo nutno zajistit zřizovatele. Od 25. 4. 1950 hrála sedmadvacetičlenná kapela vedená Miroslavem Čunderlem pod hlavičkou "Mlékářských a drůbežářských závodů Olšany, národní podnik Olomouc".  
V šedesátých letech upadl zájem o dechovou hudbu, který v 70. letech znovu pozvedla Moravanka. Svižné, líbivé melodie, které si lidé začali zpívat, a dechovka jim k tomu vyhrávala. Nový zřizovatel nakoupil zesilovací aparaturu na zpěv, nové nástroje a dechovka to zkusila se zpěvem, poprvé 14. 4. 1980 na setkání důchodců v Pňovicích. Pak už se hrálo na výročních schůzích JZD, na setkání důchodců, na hodech, plesech, dožínkách.
V říjnu 1985 předal  kapelník Miroslav Čunderle po 36. letém vedení hudby kapelnické žezlo Jaroslavu Petrášovi (v pořadí už šestý kapelník), který je kapelníkem do dnešních dnů. 
Politické a hospodářské změny po roce 1989 se promítly i do chodu kapely. Došlo také ke změnám v obsazení. Kapela se musela obejít bez zřizovatele a o své potřeby se musela postarat sama. Přes všechny potíže však dechovka stále hraje dál. V současné době má 13 stálých členů.  Kapela účinkuje na různých oslavách, průvodech, narozeninách, při církevních obřadech. Přes léto také mívá v Pňovicích, ale i v sousedních obcích, veřejné zkoušky. Tradicí se už také stalo hraní a zpívání koled v naší obci i širokém okolí při rozsvěcování stromků v předvánočním čase. Muzikanti, nejen z Pňovic, se ve středu jednou za 14 dní  schází na svých zkouškách ve zkušebně ve staré škole, aby si mohli zahrát a pak rozdávat radost těm, kteří mají rádi dechovku.

18. 5. Nataša

Zítra: Ivo

 Kalendář - sálek

Pro zájemce o zapůjčení sálku ve staré škole  zveřejňujeme kalendář    s obsazenými termíny.

Kalendář k nahlédnutí

www.czechpoint.cz

Portál veřejné správy

 Informace pro občany, cizince, podnikatele a živnostníky, seznam datových schránek, věstníky úřadů, elektronické formuláře a další služby nabízí
Ministerstvo vnitra na

Portálu veřejné správy

 

Energeticky úsporná obec

www.uspornaobec.cz

Návštěvnost stránek

500104